رئيس اتحاديه صنف مشاوران املاك تهران به دولت پيشنهاد كرد : دو سياست متفاوت اما هم‌جهت براي بازار مسكن

رییس اتحادیه صنف مشاوران املاک بر ضرورت برنامه ریزی و اعمال دو رویکرد جدید در حوزه تامین مسکن از سوی مسئولان و برنامه ریزان این بخش، تاکید کرد.

به گزارش روابط عمومي اتحاديه صنف مشاوران املاك تهران، حسام عقبایی با اشاره به تحولات جدید در نیازهای ایجاد شده در بخش تقاضاي مسكن در زمان حاضر و همچنین ضرورت های اجتماعی و سیاستی رو به رشد در بازار مسکن گفت: لازم است دولت با دو رویکرد متفاوت به بازار مسکن پیش رو نگاه کند و دو سیاست متفاوت اما هم جهت را در این راستا برای گروه های هدف و سایر اقشار نیازمند مسکن برنامه ریزی و بكار ببندد.

وی با بیان اینکه طی سال های اخیر توزیع جمعیت در خانوارها دستخوش تحول شده و هم اکنون نیازهای جدیدی در بازار مسکن مطرح است، خاطرنشان کرد: طی سال های گذشته دولت رویکرد کاهش جمعیت را در سیاست های کلان دنبال می کرد این در حالی است که با بروز برخی پیش‌بینی‌ها در خصوص کاهش جمعیت جوان در کشور، هم اکنون سیاست ها در راستای افزایش زاد و‌ولد و رشد جمعیت دنبال می شود.

عقبایی ادامه داد: به این ترتیب، در سال های آینده به طور قطع شاهد رشد افزایش جمعیت متقاضي مسكن و تعداد افراد ساکن در یک واحد مسکونی خواهیم بود.

وی تاکید کرد: به دنبال رشد جمعیت در یک واحد مسکونی، همراستا با سیاست های افزایش جمعیت، باید متراژ واحدهای مسکونی برای غالب خانوارهای ایرانی افزایش پیدا کند.

عقبایی ادامه داد: از سوی دیگر، تحولات اخیر در جامعه و رشد تعداد خانوارهای تک نفره در نتیجه افزایش سن ازدواج ضرورت برنامه ریزی برای مسکن مورد نیاز این خانوارها که طی سال های اخیر رو به رشد هستند، را ایجاد می کند.

وی افزود: بنابراین در حالیکه دولت باید یک سیاست برای پاسخگويي به نوعي از نياز مسكن كه در آن افزایش بُعد خانوار اتفاق مي‌افتد را در دستور كار خود قرار دهد و در راستای تولید مسکن های بزرگ متراژ حركت كند، در قالب سیاست دوم، بايد موضوع افزايش خانوارهاي هسته‌اي يا تك نفره را مدنظر قرار دهد و براي اين نوع خانوارها نيز سياست‌گذاري كند.

رئيس اتحاديه صنف مشاوران املاك تهران درباره خانوارهاي هسته‌اي يا تك‌نفره، به مطالعات طرح جامع مسكن اشاره كرد و گفت: بواسطه افزايش سن ازدواج، زندگي مجردي دانشجويي و افرادي كه همسر خود را از دست داده‌اند يا طلاق گرفته‌اند و قصد ازدواج مجدد نيز ندارند، تعداد خانوارهاي تك‌عضوي رو به افزايش است.

رییس اتحادیه مشاوران املاک تهران ادامه داد: به این ترتیب، دولت برای این گروه از خانوارهای تک نفره یا دو نفره، باید سیاست تولید مسکن با متراژ کوچک تر را در پیش بگیرد و برای اینکه سیاست های مسکن در راستای توجه به این دو رویکرد مهم به درستی اعمال شود ضروری است مطالعات نیاز سنجی دقیقی در این عرصه صورت بگیرد.

وی تاکید کرد: تا زمانی که دولت در راستای توسعه مسکن یا هر حوزه اقتصادی دیگر به صورت تک بعدی گام بردارد نمی تواند به اهداف مورد نظر یا توسعه پایدار برسد، بنابراین ضروری است توسعه مسکن در کنار توجه به تمام ابعاد تاثیر گذار بر اقتصاد کلان از جمله عوامل اجتماعی – از قبیل تغییرات بعد خانوار-صورت پذیرد.

عقبایی توجه به تغییرات اجتماعی، سرانه ها و امکانات اقتصادی، تحولات جمعیتی، آسیب شناسی ها و سایر پارامترهای اثرگذار بر نیاز مسکن را از ضرورت های پیش روی دولت در مقطع زمانی حاضر برای تامین واحدهای مسکونی عنوان و خاطرنشان کرد: در بحث تامین مسکن هم اکنون لازم است با بیان واقعیت ها و رو به شدن با آن ها به جای پاک کردن صورت مسئله، راهکارهای مناسبی اندیشه و اجرا شود.

روابط عمومی
93/10/01


mohsen khashei

i'm developer of php


کاشانه
اگر مایلید ملک خود را به سرعت اجاره دهید یا به فروش به رسانید کافی است آن را به ما بسپارید. ارید.

   تماس با ما